Politia Rutiera a trimis catre Parlament propunerea de introducere a “starii de ebrietate” în Codul Rutier

Aceasta înseamna ca, în curând, am putea vedea si in România soferi dând “testul betivului”. Adica sa încerce sa-si atinga vârful nasului cu mana sau sa mearga în linie dreapta pentru a demonstra ca nu sunt afectati de bautura. În momentul de fata, conducerea pe drumurile publice de catre o persoana care are o alcoolemie de peste 0,80 grame/litru alcool în sânge este pedepsita cu închisoare de la unu la cinci ani.

Odata cu introducerea notiunii de stare de ebrietate, soferii bauti vor putea fi trasi la raspundere penala chiar daca alcoolemia este sub limita legala, dar reflexele lor sunt grav afectate de alcool.

Spre deosebire de îmbibatia alcoolica, ce nu poate fi stabilita decât prin mijloace tehnice, diagnosticul clinic al starii de ebrietate se bazeaza pe modul de comportare. Conducatorii auto turmentati risca dosar penal chiar daca au alcoolemia sub 0,8 la mie, dar sunt vizibil afectati de consumul de licori bahice: nu-si tin echilibrul ori au dificultati de vorbire.

Sursa:Adevarul.ro